نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام

تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام - تمیزک

نظافت و تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام از جمله کارهای بسیار مهم در لیست نظافت منزل است که باید به شدت جدی گرفته شود؛ چراکه با توجه به نوع کاربرد سرویس بهداشتی و حمام و شرایط خاص آن‌ها، این دو محیط، مکان‌هایی مناسب برای رشد و تکثیر میکروب‌ها و باکتری‌ها هستند.

همانطور که می‌دانید این مسئله در صورت عدم رسیدگی، سلامت شما را به خطر انداخته و باعث بروز بیماری‌های خطرناک خواهد شد؛ بنابراین لازم است که از ترفندهای مناسب جهت تمیز کردن دستشویی و همچنین حمام آگاهی کامل داشته باشید. آگاهی بیشتر از نکات و توصیه‌های بهداشتی جهت تمیز کردن این مکان‌ها، کار نظافت را به‌مراتب ساده‌تر و سریع‌تر خواهد کرد.

سرویس بهداشتی و حمام بخش‌های متفاوتی دارند که نحوه تمیزکردن هر یک از این بخش‌ها با دیگری متفاوت است. در ادامه این مقاله ترفندهای ویژه‌ای را برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام به شما آموزش خواهیم داد. علاوه بر این به لوازم موردنیاز و مواد شوینده مناسب برای نظافت سرویس بهداشتی نیز اشاره شده است.

لوازم موردنیاز برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام - تمیزک

لوازم موردنیاز برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام

برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام به ابزار و وسایل خاصی نیاز است. استفاده از لوازم مناسب، کار نظافت را سهولت بخشیده و سرعت انجام کار را بالا می‌برد. وسایل موردنیاز برای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی عبارتند از:

 • دستکش پلاستیکی
 • اسپری یا بطری خالی آبپاش
 • برس کف‌شوی یا فرچه کف‌شوی
 • دستمال میکروفایبر
 • تی زمین‌شور و تی میکروفایبر
 • دستمال مرطوب‌ ضدعفونی‌کننده
 • مواد شوینده مناسب اعم از مواد شوینده طبیعی و غیرطبیعی

توجه داشته باشید که برای نظافت بهتر و دقیق‌تر حتماً باید از ابزارهای مناسب استفاده کنید.

مهمترین مواد شوینده برای تمیزکردن دستشویی و حمام

استفاده از مواد شوینده برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام امری ضروری و لازم است. تمیز کردن دستشویی بدون استفاده از مواد شوینده، عملاً غیرممکن است؛ بنابراین در ادامه تعدادی از بهترین شوینده‌ها برای نظافت حمام و دستشویی اشاره شده است:

 • مایع جرم‌گیر حمام و دستشویی
 • وایتکس
 • مایع سفیدکننده بسیار غلیظ
 • مواد شوینده چندمنظوره

مواد شوینده نام‌برده‌شده در بالا در دسته شوینده‌های شیمیایی قرار می‌گیرند. به جز مواد شوینده شیمیایی می‌توان از مواد طبیعی نیز به عنوان شوینده سرویس بهداشتی استفاده کرد.

جوهرلیمو و جوش شیرین و سرکه سیب از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین شوینده‌های طبیعی حمام و دستشویی هستند.

ترفندهای ویژه برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام - تمیزک

ترفندهای ویژه برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، حمام و سرویس بهداشتی هر ساختمانی متشکل از بخش‌ها و تجهیزات مختلفی هستند که برای نظافت هر کدام از آن‌ها باید از روش متفاوتی استفاده کرد.

کاشی‌های دیوار و سقف سرویس بهداشتی، روشویی و شیرآلات، توالت‌فرنگی، کاسه توالت و فلاش‌تانک هر یک با روش‎‌های متفاوتی تمیز می‌شوند که در ادامه ترفندهای کامل برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام بیان شده است:

شیوه مناسب برای تمیز کردن دوغاب دستشویی و حمام:

کف دستشویی و حمام، کثیف‌ترین بخش‌هایی هستند که تمیز کردن آن‌ها بسیار مهم است. تمیز کردن کف دستشویی و حمام طی دو مرحله انجام می‌شود:

۱ – تمیز کردن دوغاب یا به عبارتی درز بین کاشی‌ها :

درز یا همان دوغاب میان کاشی‌ها، مهم‌ترین و مناسب‌ترین مکان برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های خطرناک هستند. کثیف شدن دوغاب بین کاشی‌ها علاوه بر آلودگی زیادی که به همراه خواهند داشت، جلوه بسیار زشت و کدری نیز به محیط خواهند داد.

برای تمیز کردن دوغاب بین کاشی‌های سرویس بهداشتی ابتدا برس کف شویی را با استفاده از مایع سفیدکننده، خیسانده و سپس آن را با قدرت زیاد روی زمین بکشید. بعد از آغشته کردن تمامی نقاط کف دستشویی و حمام و ساییدن کاشی‌ها و درز بین آن‌ها، کف محیط را آبکشی کنید.

بهتر است در زمان تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام، درب آن‌ها را باز بگذارید و تهویه محیط را نیز روشن کنید تا به این طریق از آسیب رسیدن به دستگاه تنفسی خود و مسمومیت احتمالی با مواد شوینده جلوگیری کنید.

۲ – تمیز کردن پیشخوان روشویی و دیوارها و سقف سرویس بهداشتی و حمام :

برای تمیزکردن دیوارها و سقف و پیشخوان روشویی به دقت و توجه زیاد نیاز است. برای نظافت این مکان‌ها اول باید مواد شوینده چندمنظوره را داخل یک بطری آبپاش ریخته و آن را روی سطوح اسپری کنید. سپس شیر آب داغ را باز کنید تا بخار آب داغ محیط را پر کند.

بعد از آن به مدت ۲۰ دقیقه درب سرویس بهداشتی و حمام را ببندید. این کار باعث می‌شود، شوینده چندمنظوره‌ای که روی سطوح محیط اسپری کرده‌اید با بخار آغشته و در آن ترکیب شود. پس از اتمام ۲۰ دقیقه با استفاده از تی یا پارچه‌ای تمیز، خوب پاک کنید.

۳ – تمیز کردن کاسه روشویی :

کاسه روشویی یکی از پرکاربردترین تجهیزات هر سرویس بهداشتی است که در تمیز کردن آن نیز باید دقت فراوانی به خرج داد. هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام نباید نسبت به تمیز کردن کاسه روشویی بی‌تفاوت بود. شما می‌توانید با استفاده از سرکه سفید یا جوش شیرین، کاسه روشویی را به بهترین نحو تمیز کنید.

برای این کار ابتدا مقدار مناسبی از سرکه سفید یا جوش شیرین را داخل کاسه روشویی ریخته و روی آن آب داغ بپاشید. سپس با استفاده از دستمال تمیز یا مسواک، کاسه روشویی را خوب بسابید و پاک کنید.

بیشتر بخوانید : ۱۰ مزایای استفاده از شرکت نظافتی

۴ – تمیز کردن کاسه توالت :

مهم‌ترین بخش در هنگام تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام، کاسه توالت است. کاسه توالت مکانی بسیار کثیف و آلوده است که جرم و آلودگی زیادی را به خود جذب می‌کند. هنگام نظافت سرویس بهداشتی برای تمیز کردن کاسه توالت بهتر است که از جوش شیرین استفاده کنید. پس ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل کاسه توالت بریزید و چند دقیقه صبر کنید.

سپس با استفاده از فرچه داخل کاسه توالت را سابیده و تمیز کنید. بعد با فعال کردن سیستم تخلیه آب، جرم‌های پاک شده از روی کاسه توالت را تمیز کنید. برای اطمینان بیشتر از تمیز شدن کاسه توالت، شلنگ آب را روی کاسه توالت گرفته و همه قسمت‌های کاسه را خوب بشویید.

تمیز کردن شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی: - تمیزک

۵ – تمیز کردن شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی:

شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی، اجزایی هستند که بیشترین تماس را با دست انسان دارند، پس باید همواره تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و باکتری باشند. بنابراین شیرآلات از اجزای مهمی هستند که در زمان تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام، باید به خوبی جرم‌گیری شیرآلات شوند.

شما می‌توانید به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده یکبار مصرف، شیرآلات حمام و دستشویی را تمیز کنید. دقت کنید که درز‌های قسمتی که شیرآلات روی دیواره یا کاسه روشویی قرار گرفته‌اند را با نخ دندان خوب تمیز کنید. زیرا این درزها حجم وسیعی از باکتری‌ها و میکروب‌ها را در خود جای می‌دهند.

۶ – تمیز کردن تهویه سرویس بهداشتی و حمام:

هنگام نظافت سرویس بهداشتی، تمیز کردن سیستم تهویه را فراموش نکنید. برای این کار اول باید برق ورودی به سیستم تهویه را قطع کنید و سپس قاب تهویه را بردارید. محلولی از آب گرم و مایع ظرف‌شویی درست کرده و قاب سیستم تهویه را داخل آن قرار دهید. گردوغباری که روی تیغه‌های تهویه جمع شده را با استفاده از جاروبرقی مناسب تمیز کنید.

بعد از آن محیط داخلی سیستم تهویه و تیغه‌های آن را با استفاده از پارچه‌ای تمیز و مرطوب پاک کرده و صبر کنید تا خشک شود. در نهایت قاب سیستم را، که از قبل در محلول مایع ظرف‌شویی و آب قرار داده بودید، شسته و خشک کنید و دوباره روی سیستم تهویه قرار دهید.

محلولی از آب گرم و مایع ظرف‌شویی درست کرده و قاب سیستم تهویه را داخل آن قرار دهید. گردوغباری که روی تیغه‌های تهویه جمع شده را با استفاده از جاروبرقی و نازل مناسب تمیز کنید.

بیشتر بخوانید : انتخاب پرده مناسب برای پنجره دفتر کار

۷ – تمیز کردن وان حمام:

تمیز کردن وان حمام از بخش‌های مهم نظافت سرویس بهداشتی است. برای جرم‌زدایی از سطح وان حمام و درخشان کردن وان با استفاده از اسفنج و سرکه وان را خوب بسابید. بعد از آن پودر جوش شیرین را در همه جای وان بریزید. سپس دوباره با اسفنجی مرطوب، وان را بسابید و تمیز کنید. همچنین استفاده از نمک نیز برای تمیز و درخشان کردن وان حمام بسیار مؤثر خواهد بود.

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام با استفاده از مواد شوینده طبیعی و ساده

می‌توانید برای تمیز کردن دستشویی و همچنین حمام از شوینده طبیعی استفاده کنید. یکی از قوی‌ترین پاک‌کننده‌های سرویس بهداشتی و حمام، خمیر یکنواختی از نصف لیوان جوش شیرین و ۲ قاشق سوپ‌خوری آب‌اکسیژنه و یک عدد لیمو است. این خمیر را با مقداری آب مخلوط کرده و با دستمال یا اسفنج روی کاسه توالت سنتی یا فرنگی بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب بشویید.

علاوه بر این‌ها برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام می‌توانید از نوشابه‌گازدار نیز استفاده کنید. یک بطری بزرگ نوشابه‌گازدار را روی سطوح مختلف حمام و کاسه دستشویی خالی کنید و روی آن را آب بگیرد و شاهد تمیز شدن کامل جرم‌ها باشید.

یک روش دیگر هم وجود دارد: لکه‌های سیاه و سخت سرویس بهداشتی و حمام که بوی نامطبوعی دارند را با استفاده از مخلوط ۳ قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین و ۱ قاشق سوپ‌خوری نمک پاک کنید. این مخلوط را در آب حل کرده و روی لکه‌های سطوح اسپری کرده و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از آن با آب گرم سطوح را بشویید.

مخلوط سرکه سیب و لیمو نیز یک جرم‌زدای قوی و لکه بر قدرتمند است که می‌توان برای تمیز کردن دستشویی یا حمام از آن استفاده کرد. علاوه بر این با به‌کارگیری جوش شیرین و سرکه کلیه نقاط زرد و قهوه‌ای روی سطوح را از بین برده و نظافت سرویس بهداشتی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

یکی از قوی‌ترین پاک‌کننده‌های سرویس بهداشتی و حمام، خمیر یکنواختی از نصف لیوان جوش شیرین و ۲ قاشق سوپ‌خوری آب‌اکسیژنه و یک عدد لیمو است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله روش‌های مختلف برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام را بیان کردیم. برای تمیز کردن دستشویی و همچنین حمام باید از ابزار و تجهیزات مناسب استفاده کرد و مواد شوینده طبیعی و شیمیایی را به‌ کار گرفت.

خدمات نظافت منزل در تهران با جدیدترین متدهای نظافتی کلیه بخش‌ها و تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام اعم از وان حمام، کاسه توالت، کاشی‌های دیوارها و سقف و کف و همچنین درز بین کاشی‌ها، شیرآلات، آینه‌های حمام و دستشویی، کاسه روشویی، پرده‌ها حمام، سوراخ‌های دوش و سیستم تهویه را به بهترین شکل ممکن تمیز می‌کند.

به‌طوری‌که کوچک‌ترین و پایین‌ترین درصد از آلودگی روی سطوح باقی نخواهد ماند. شرکت نظافتی تمیزک برای جلوگیری از رشد و گسترش انگل‌ها و میکروب‌ها، فرچه‌ها و تی حمام و دستشویی را نیز نظافت می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از این خدمات با تمیزک تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسیدبا خدمات ما
آسوده خاطر باشید