نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

تکنیک های نظافت منزل با سرکه – پاکسازی خانه با سرکه

تکنیک های نظافت منزل با سرکه

استفاده از مواد شوینده شیمیایی اولین گزینه برای نظافت منزل است، اما این مواد شیمیایی مضرات زیادی دارند.

ما پاکسازی خانه با سرکه را برای اهمیت سلامتی خودمان و محیط زیست به عنوان یکی از روش‌های جایگزین استفاده از مواد شیمیایی پیشنهاد میدهیم.

با استفاده از این روش بسیار مؤثر و طبیعی دیگر نیاز نیست از مواد شیمیایی سمی و سایر محصولات تمیزکننده تجاری برای نظافت منزل و حتی نظافت راه‌پله و مشاعات از آن‌ها استفاده کنید. سرکه با خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی که دارد، می‌تواند باعث ضدعفونی‌شدن سطوح مختلف ‌شود.

البته برای پاکسازی خانه با سرکه باید به یک‌سری نکات توجه کرد تا آسیب و اشتباهی رخ ندهد. همچنین راه‌ها و ترفندهایی برای استفاده از این ماده مؤثر وجود دارد. در این مقاله با این نکات و ترفندها آشنا خواهید شد.

نکات مهم برای قبل از شروع کار با سرکه

سرکه یک تمیزکننده عالی و بی‌خطر است، از سرکه می‌توان در موارد بسیاری مثل تميزكردن مايكروفر با سرکه، تمیزکردن لباسشویی با سرکه، تمیزکردن سرویس بهداشتی با سرکه، تمیزکردن اتو با سرکه، تمیزکردن مبل سفید، تمیزکردن پارکت ، تميز كردن جرم كتري با سركه، تمیزکردن تشک تخت و… استفاده کرد.

برای تمیزکردن یک سری وسایل نباید از سرکه استفاده کرد:

 • سنگ طبیعی را با محلول سرکه تمیز نکنید؛ زیرا اسید سرکه میتواند به طور دائمی به سنگ ‌آسیب برساند.
 • از سرکه برای تمیزکردن میزهای مرمری یا گرانیتی استفاده نکنید.
 • استفاده بیش از حد از سرکه می‌تواند پوشش کف چوبی را کدر و کمرنگ کند.
 • سرکه را روی صفحه نمایش کامپیوتر یا هر وسیله الکترونیکی اسپری نکنید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن منزل با سرکه

تجهیزات، ابزار و مواد مورد نیاز برای تمیز کردن با سرکه عبارتند از:

 • بطری اسپری
 • پارچه میکروفایبر
 • برس اسکرابی (دارای پرز نایلونی)
 • سرکه سفید مقطر یا سرکه تمیز کننده
 • جوش شیرین
 • مایع ظرفشویی
تمیز کردن دیوارها با استفاده از سرکه

تمیز کردن دیوارها با استفاده از سرکه

برای تمیز کردن دیوارها با استفاده از سرکه، می توانید از این روش استفاده نمایید:

مواد مورد نیاز:

 • سرکه سفید تقطیر شده
 • آب گرم
 • یک سطل یا ظرف بزرگ
 • یک دستمال نرم یا حوله کهنه

برای درست کردن این محلول ابتدا، به مقدار کافی سرکه سفید را با آب گرم در سطل یا ظرفی بزرگ مخلوط نمایید. هم زدن کامل محلول، باعث ترکیب مناسب مواد می گردد.

سپس با استفاده از دستمال یا اسکاچ نرم و یا توری، محلول را روی سطح دیوار بمالید. در صورتی که میزان آلودگی زیاد است، می توانید با فشار بیشتری پاک سازی را انجام دهید تا لکه ها برطرف گردند. سرکه به خوبی چربی و آلودگی را از بین می برد.

پس از پایان تمیز کردن، با یک دستمال نم دار و یا حوله کهنه نم دار، سطح دیوار را پاک نمایید تا هیچ گونه اثری از محلول سرکه باقی نماند.

چنانچه بوی سرکه اذیتتان میکند، می توانید مقداری آب لیموترش یا چند قطره روغن نعناع به محلول اضافه نمایید تا بوی خوبی از خود بروز دهد. این روش کاملا طبیعی و ارزان قیمت بوده و دیوارهای منزل را صیقلی و تمیز نگه می دارد.

مراحل تمیزکردن آشپزخانه با سرکه

مراحل تمیزکردن آشپزخانه با سرکه

تمیزکردن و بهداشت آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تمیزکردن سطوح و وسایل آشپزخانه، نیازی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی منزل نیست و می‌توانید با استفاده از سرکه که یک ماده طبیعی و مؤثر است این کار را انجام دهید.

همانگونه که در سایت bhg در رابطه با پاکسازی خانه با سرکه توضیح داده شده است برای نظافت یخچال هم میتوان از سرکه استفاده کرد:

Refrigerator: To properly clean your fridge, consider skipping the toxic chemicals where you store your food. Instead, try distilled white vinegar cleaning on refrigerator surfaces. Wipe up spills using a cloth dampened with a vinegar cleaning solution of equal parts vinegar and water

به هنگام تمیز کردن یخچال، از مواد شیمیایی سمی استفاده نکنید چون در یخچال مواد غذایی را نگهداری می کنید و برای سلامتی شما مضر است. به جای آن، از سرکه سفید تقطیر شده برای تمیز کردن سطوح یخچال استفاده کنید. برای پاک کردن کثیفی ها، از یک پارچه مرطوب با محلول تمیزکننده سرکه که از مخلوط مساوی سرکه و آب تشکیل شده است، میتوایند کمک بگیرید.

سرکه، با خاصیت ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی خود می‌تواند به‌راحتی لکه‌ها، آلودگی‌ها و باکتری‌ها را از سطوح آشپزخانه پاک کند. تمیزکردن منزل با سرکه، یک روش ساده و مؤثر برای پاک‌کردن و ضدعفونی‌کردن سطوح و تجهیزات آشپزخانه است.

حتما بخوانید : شرکت نظافتی بهتر است یا نظافتچی شخصی؟

مراحل تمیزکردن با سرکه به شرح زیر است:

ابتدا راه فاضلاب آشپزخانه را تمیز کنید:
برای تمیز کردن این قسمت از آشپزخانه یک لیوان آب جوش را در ظرفی بریزید، سپس نصف فنجان جوش شیرین و نصف فنجان سرکه به آن اضافه کنید. صبر کنید تا کفی که تولید شد به پایین ترین سطح برسد؛ سپس محلول را در راه فاضلاب ریخته و بعد از مدتی با آب داغ زیاد بشویید.

تميزكردن مايكروويو با سرکه
میزان مساوی سرکه و آب را در یک کاسه مخلوط کرده و کاسه را درون ماکروویو بگذارید. با بخار حاصل از این محلول لکه‌های مواد غذایی چسبیده به دیواره‌های به‌راحتی از بین خواهند رفت. از محلول باقی‌مانده نیز برای تمیز کردن سطوح داخلی و خارجی مایکروویو استفاده کنید.

وسایل استیل ضد زنگ را براق نگه دارید:
یک بطری اسپری را با سرکه سفید مقطر رقیق نشده پر کنید و روی دستگاه های با جنس استیل اسپری کنید.

لک‌ها و خش‌های آن را با یک پارچه میکروفایبر پاک کرده، سپس با دستمال نم دار تمیز کنید و خوب خشک کنید.

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیزکردن چدن گاز روش تمیز کردن با سرکه است

قهوه ساز را رسوب زدایی کنید:
به‌راحتی می‌توانید از سرکه برای رسوب زدایی قهوه سازها و کتری‌های چای استفاده کنید.

لکه‌ها را از ظروف پخت سیلیکونی پاک کنید:
با خیس کردن این ظروف در سینک پر شده با نصف آب گرم و نصف سرکه مقطر، به اندازه‌ای که روی ظرف‌ها را بپوشاند، از شر لکه‌های روی ظروف پخت سیلیکونی خلاص شوید. برای دستیابی به نتیجه بهتر یک ساعت صبر کنید تا در مخلوط خیس بخورند و سپس آبکشی کنید.

ترفندهای تمیزکردن حمام با سرکه

ماشین ظرفشویی را خوشبو و تمیز کنید:
برای این کار کافی است یک کاسه کوچک سرکه را روی قفسه بالایی قرار دهید. یک دور شستشو را اجرا کنید و در طول آبکشی مقداری جوش شیرین بپاشید تا ماشین ظرفشویی تمیز شود.

ترفندهای تمیزکردن حمام با سرکه
تمیزکردن حمام با سرکه، روشی ساده و کارآمد برای پاک‌کردن و ضدعفونی‌کردن سطوح مختلف حمام است. استفاده از سرکه برای تمیزکردن حمام مزایا و فواید بسیاری دارد.

با استفاده از این ترفندها، شما می‌توانید به‌راحتی، حمام خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید. این راهکار عبارت‌اند از:

شستن پرده حمام

برای شستن پرده حمام، اولین قدم پاک کردن لکه‌های کف صابون از پرده‌های پلاستیکی دوش است؛ به این منظور به مقدار مساوی سرکه و آب خنک را با هم مخلوط کنید؛ پرده حمام را یک شب در این محلول بخیسانید و سپس طبق معمول بشویید.

تمیز کردن سر دوش
سرکه باعث از بین رفتن رسوبات معدنی که سوراخ‌های سر دوش را مسدود می‌کنند، می‌شود.

تمیز کردن کاسه توالت با سرکه - پاکسازی خانه با سرکه

کاسه توالت را درخشان کنید

شستن کاسه توالت همیشه یکی از پر چالش‌ترین قسمت‌های نظافت است که باز هم با تکنیک‌های تمیز کردن با سرکه می‌توان آن را تمیز و درخشان کرد. یک فنجان سرکه روی کاسه توالت بریزید و اجازه دهید یک شب بماند.

صبح روز بعد مقداری جوش شیرین روی آن بپاشید. سپس کاسه توالت را خوب پاک کنید و بشویید. برای تمیزکردن صندلی، درب و بیرون توالت نیز یک پارچه میکروفایبر را با سرکه مرطوب کنید تا پاک شود.

حتما بخوانید : نظافت منزل حکیمیه

لکه‌های وان حمام و جا صابونی روی دوش‌ها، سینک‌ها و میزها را با تمیز کردن با سرکه از بین ببرید

برای پاک کردن کف صابون و کثیفی از کاشی و سرامیک یا سطوح فایبرگلاس، یک بطری اسپری را با دو قسمت سرکه سفید مقطر، یک قسمت مایع ظرفشویی و دو قسمت آب پر کنید. محلول را روی سطوح کثیف اسپری کنید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه بماند. سپس با یک برس نایلونی تمیز کنید و با یک پارچه میکروفایبر پاک کنید.

از شر لکه‌های آب روی درهای شیشه‌ای دوش خلاص شوید

برای از بین بردن لکه‌های آب روی درهای شیشه‌ای دوش، یک فنجان سرکه سفید مقطر را در یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو بریزید و به مدت 30 تا 45 ثانیه حرارت دهید. سرکه گرم را در یک بطری اسپری بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. محلول را روی درها اسپری کنید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه بماند و سپس اسفنج بکشید. درها را بشویید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید.

چگونگی تمیزکردن کفپوش با سرکه

تمیز کردن با سرکه روشی طبیعی و عاری از مواد شیمیایی برای از بین بردن کثیفی و چربی از روی کف زمین است.

آبکشی فرش: پس از شامپو زدن فرش، آن را با 1/2 فنجان سرکه و آب دستمال بکشید. این کار باقیمانده شامپو را بلند می کند، بنابراین فرش ها برای مدت طولانی تری تمیز می مانند.

از بین برنده بوی حیوان خانگی در فرش: برای از بین بردن بوهای نامطبوع حیوانات خانگی از فرش ها، لکه های ایجاد شده و یا محیط را با سرکه خیس کنید و جوش شیرین روی آن بپاشید. این دو را با برس با هم مخلوط کنید. اجازه دهید خشک شود (در حالت ایده آل طی یک شب)، سپس جارو برقی بکشید.

شستشوی کف چوبی: برای تمیز کردن کف پوش های چوبی و لمینت، 1/2 فنجان سرکه به یک گالن آب اضافه کنید و شستشو دهید.

لکه‌های فرش را پاک کنید:
برای تمیزکردن فرش با سرکه می‌توانید از مخلوطی از 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر، 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم استفاده کنید. روش تمیز کردن فرش با سرکه به این صورت است که محلول را به آرامی با یک پارچه میکروفایبر روی فرش از لبه‌های بیرونی لکه به سمت مرکز و بمالید. اجازه دهید محلول حداقل 10 دقیقه روی فرش بماند. محلول و لکه را با یک پارچه خشک پاک کنید تا لکه از بین برود.

کاشی و سرامیک و کف وینیل لوکس منزل را تمیز کنید:
اسید موجود در سرکه به از بین بردن چربی و کثیفی در کف‌های غیر متخلخل مانند کاشی و سرامیک و LVP کمک می‌کند. یک فنجان سرکه سفید مقطر را به ازای هر گالن آب گرم مخلوط کنید تا کف اتاق تمیز و براق شود. برای سطوح بسیار کثیف، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی نیز به این محلول برای تمیز کردن با سرکه اضافه کنید.

به عنوان شستشوی نهایی فرش از سرکه استفاده کنید:
پس از تمیز کردن فرش حتی با دستگاه قالیشویی، یک چرخه آبکشی را با استفاده از 1/2 فنجان سرکه در هر گالن آب اجرا کنید. سرکه باعث حذف باقی‌مانده صابون در الیاف شده و کمک می‌کند تا فرش مدت بیشتری تمیز بماند.

حتما بخوانید : نکات مهم و حرفه ای تمیز کردن شیشه

چگونه لباس‌های خود را با سرکه تمیز کنید؟

برای اینکه لباس‌های قابل شستشو بوی تازگی داشته باشند، ماشین لباسشویی را با آب داغ پر کنید، 2 فنجان سرکه سفید مقطر اضافه کنید و یک چرخه کامل شستشو را اجرا کنید. حالا می‌توانید چرخه کامل دوم را مواد شوینده اضافه کنید. حتی می توانید روش تميز كردن ماشین لباسشويي با سرکه را نیز امتحان کنید.

اسید استیک ملایم موجود در سرکه به عنوان سفید کننده و روشن کننده لباس‌های خاکستری و تیره عمل می‌کند. برای اینکه دوباره جوراب‌های سفید و پارچه‌های کثیف تمیز و بدون لکه شوند نیز می توانید از روش زیر استفاده کنید:

۱ فنجان سرکه سفید مقطر را به یک قابلمه بزرگ آب اضافه کنید. روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید؛ اجازه دهید لباس‌ها و پارچه‌ها یک شب در آن خیس بخورند و سپس طبق معمول بشویید. این روش فقط باید بر روی پارچه‌های 100 درصد نخی استفاده شود.

همچنین می‌توانید با استفاده از تمیز کردن با سرکه، پارچه‌ها را به طور طبیعی نرم کنید. برای از بین بردن باقی مانده مواد شوینده که لباس‌ها را زبر و خشن می‌کنند، 1/2 فنجان سرکه سفید مقطر را به چرخه نهایی آبکشی اضافه کنید. اگر عطر ملایمی‌ دوست دارید، چند قطره روغن ضروری مانند اسطوخودوس را به بطری سرکه اضافه کنید.

استفاده از سرکه در تمیزکردن منزل

سخن آخر

همان طور که دیدید استفاده از سرکه در تمیزکردن منزل کاربردهای بسیار زیادی به خصوص در نظافت آشپزخانه و چربی‌زدایی دارد.

از جمله این کاربردها می‌توان به تميز كردن شیشه هود آشپزخانه با سرکه، نظافت شيشه با سركه، تمیزکردن فر با سرکه و بسیاری موارد دیگر که در مقاله ذکر شد اشاره کرد.

علاوه بر اینکه هزینه خرید و همچنین مضرات استفاده از موارد شیمیایی بر بدن و محیط زیست را هم به دنبال نخواهد داشت.بنابراین توصیه می‌کنیم به مواد مصرفی دقت کنید.

راستی اگه خودتون حوصله نظافت منزل رو ندارید، به خودتون و خونتون یه لطفی کنید و حتما از خدمات بهترین شرکت نظافتی تهران ( تمیزک ) برای یکبار هم که شده استفاده کنید، مطمئن باشید که راضی خواهید بود.


دیدگاهتان را بنویسید


مینا 16 اردیبهشت 1403

ممنون مقاله خوبی بود برای من که همیشه اولویت اول برای پاکسازی خانه سرکه است ،مخصوصا آشپزخانه .
من خودم از مواد شیمیایی که مضر دارند استفاده نمیکنم.

سمانه مرادی 16 اردیبهشت 1403

با آب نمک و سرکه انرژی های منفی را هم میشه دفع کرد.
برای از بین بردن انرژی های منفی خونه، یه روش خیلی ساده و کاربردی هست که می تونید امتحان کنید. کافیه یه لیوان برداری و توش نمک و سرکه بریزی و خوب با هم قاطی کنی. بعد این لیوان رو ببر تو اون قسمت از خونه که بیشتر وقتت رو می گذرونی و بذارش اونجا. حالا باید 24 ساعت صبر کنی و به لیوان دست نزنی. بعد از یه روز می بینی که سطح نمک تو لیوان بالا اومده. اگه این اتفاق افتاد، دوباره همین کار رو تکرار کن تا سطح نمک پایین بیاد. فقط یادت باشه بعد از هر بار استفاده، لیوان رو تمیز کنی. این روش برای جذب انرژی های منفی خونه حسابی جواب می ده و خیلی کارآمده.

با خدمات ما
آسوده خاطر باشید