نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

ترفندهای مادربزرگ برای دفع بوی سیگار از خانه

دفع بوی سیگار از خانه

بوی سیگار از مزاحم ترین بوها برای از بین بردن است،سخت است، اما البته غیرممکن نیست. در سطح مولکولی، دود سیگار به قطعات ریز قطران روغنی که به سطوح می‌چسبند، چسبیده است. برای از بین بردن بوی دود، باید قیر چسبنده را هدف قرار دهیدو باید مستقیماً قیرهای چسبنده را تمیز کنیم و نه فقط بویش را بپوشانیم.

حذف بوی سیگار از خانه بسیار حائز اهمیت است، چرا که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد و از سلامتی شما محافظت می کند. خواه قبل از نقل مکان به جایی بخواهید بو را از بین ببرید یا به خانه ای نقل مکان کنید که پر از بوی سیگار است، روش های زیر از زبان یک مادربزرگ کاربلد برای از بین بردن بوی سیگار از خانه یا آپارتمان بسیار مفید هستند:

لوازم و ابزارهایی برای حذف بوی سیگار از خانه

احتمالاً بسیاری از مواد لازم برای حذف بوی سیگار از خانه را در کابینت آشپزخانه دارید. بسته به قسمتی از خانه که می‌خواهید تمیز کنید، راه‌های مختلفی برای خارج کردن بوی دود از خانه وجود دارد.

استفاده از جاروبرقی، شستشوی پرده ها و مبلمان، استفاده از خمیردندان، سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن سطوح، استفاده از کربن فعال برای جذب بو و هوادهی و عطرپاشی اتاق ها از جمله راه های مؤثر برای زدودن بوی سیگار از یک خانه هستند.

فهرستی از موادی که می‌توانند به حذف بوی سیگار کمک کنند:

  • جوش شیرین
  • سرکه
  • لیمو
  • نور خورشید
  • کربن فعال
  • رطوبت‌زدا
  • پاک‌کننده هوا با کربن فعال
  • بخارشوی
  • دستمال تمیزکننده
  • فیلترهای جدید تهویه مطبوع

همچنین، توجه داشته باشید که برخی مواد در این فهرست نیستند – شمع‌های معطر، اسپری‌ها، اسانس‌ها و بخورها. پوشاندن بوی سیگار در خانه فقط برای مدتی کارساز است و کیفیت هوا را به اندازه تمیز کردن منبع بو بهبود نمی‌دهد.

به جای آن، باید به ریشه بو حمله کنید تا بتوانید بوی باقی‌مانده ذرات سیگار را از خانه‌تان به‌طور مؤثر دفع کنید.

عملکرد این مواد در از بین بردن بوی سیگار

جوش شیرین: با خاصیت جاذب و ضدعفونی‌کنندگی قوی می‌تواند بوی سیگار را بشوید
سرکه: خاصیت اسیدی آن باعث حذف لکه‌ها و بوهای نامطبوع می‌شود
لیمو: خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و بوی تازگی به فضا می‌دهد
نور خورشید: نور مستقیم خورشید باعث تجزیه مواد آلی بوزا می‌شود
کربن فعال: خاصیت جذب بو دارد و می‌تواند بوها را بگیرد
رطوبت‌زدا: کاهش رطوبت محیط، رشد باکتری‌های بوزا را کاهش می‌دهد
پاک‌کننده هوا با کربن فعال: هوا را از آلاینده‌ها پاک می‌کند
بخارشوی: با بخار آب گرم، لکه‌ها و بوها از بین می‌روند
دستمال تمیزکننده: برای تمیزکاری و جارو کردن مناسب است
فیلترهای تهویه مطبوع: فیلتر جدید، هوای تازه‌تری را وارد می‌کند

حذف بوی سیگار از هوا

حذف بوی سیگار از هوا

سیگار بویی پایدار به جا می‌گذارد، بنابراین اکثر مردم ابتدا به فکر تصفیه هوا هستند. چند راه ساده برای حذف مولکول‌های دود سیگار از هوا وجود دارد که اکثر آن‌ها ارزان قیمت هستند.

ترکیب چند مورد از این روش‌ها برای بهترین نتیجه توصیه می‌شود:

جوش شیرین: سعی کنید کاسه های جوش شیرین را در اطراف خانه قرار دهید. جوش شیرین بوها را جذب می کند و می تواند به خیساندن بوی دود از هوا کمک کند. بعد از چند روز، جوش شیرین را دور بریزید و کاسه را دوباره پر کنید. می توانید این روش را با کیسه های زغال فعال نیز امتحان کنید.

گردش هوا: با باز کردن پنجره ها و وزش نسیم متقاطع در خانه، گردش هوا را بهبود بخشید. این کار هر مولکول دودی را که در هوا معلق است می گیرد و آنها را به بیرون می برد و هوای تازه را جایگزین می کند. این کار را برای چند روز امتحان کنید و پنجره ها را تا حد امکان باز بگذارید.

سرکه و پوست لیمو: سرکه یا پوست لیمو را روی اجاق گاز بجوشانید تا بخار ایجاد شود که به خنثی شدن بوی دود سیگار در داخل آن کمک می کند. بوی تند سرکه پس از مدتی خود به خود ناپدید می شود و ممکن است متوجه شوید که واقعاً بوی مرکبات پوست لیمو را دوست دارید.

رطوبت‌گیر یا تصفیه‌کننده هوا: اگرچه هیچ یک از این دستگاه‌ها برای پاک کردن دود سیگار طراحی نشده‌اند، اما می‌توانند کمک کنند. یک دستگاه تصفیه هوا اگر فیلتر زغالی داشته باشد در برابر بوی دود بسیار موثرتر خواهد بود. رطوبت‌گیرها ممکن است بتوانند مقداری بوی دود را همراه با رطوبت اضافی از هوا خارج کنند.

اگر هوای مرکزی دارید، گزینه دیگر تعویض تمام فیلترهای تهویه مطبوع داخل خانه است. از آنجایی که خانه شما به طور خودکار هوای داخل را به گردش در می آورد، فیلترهای جدید می توانند به از بین بردن بوی دود کمک کنند. البته تمیز کردن هوا تنها قدم اول است. برای از بین بردن بوی سیگار از خانه یا آپارتمان خود، باید سطوح سخت را نیز بررسی کنید.

با ترکیب چند روش می‌توان بوی سیگار را به طور موثری از هوا حذف کرد.

خروج دود سیگار از دیوارها، کف و سقف

هنگامی که افراد در داخل خانه سیگار می کشند، مولکول های چسبنده دود به هر سطحی می چسبند. برای از بین بردن بوی دود از خانه خود، باید دیوارها، کف ها و سقف ها را تمیز کنید. البته هدف از بین بردن بوی دود بدون آسیب رساندن به رنگ یا هر سطح دیگری است.

تمیز کردن با بخار یکی از بهترین راه ها برای خارج کردن بوی دود از خانه است. گرمای بخار پز روغن و قطران را ذوب می کند تا بتوانید بوی دود را از بین ببرید. نکته کلیدی در استفاده موثر از بخارشو این است که آن را در حرکت نگه دارید تا جایی که برای مدت طولانی گرم نمی شود و باعث آسیب نمی شود.

با استفاده از بخارپز در اطراف کاغذ دیواری و دیوار خشک باید به ویژه مراقب باشید.

تمیز کردن دود از فرش می تواند مشکل باشد. برای تمیز کردن عمیق بوی دود سیگار می توانید یک شامپو فرش تهیه کنید. یکی دیگر از روش های مقرون به صرفه تر، پاشیدن جوش شیرین روی فرش است. قبل از اینکه آن را با جاروبرقی بکشید، بگذارید کمی بماند. ممکن است لازم باشد این مرحله را چندین بار تکرار کنید، یا اگر بودجه اش را داریدمی توانید به طور کلی فرش را تعویض کنید 🙂

حذف بوی سیگار از مبلمان

حذف بوی سیگار از مبلمان

شاید تمیز کردن مبلمان دشوار به نظر برسد، اما امکان پذیر است. اولین قدم برای حذف بوی سیگار از مبلمان، بردن آنها به بیرون و قرار دادن در معرض نور خورشید است. اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند به خنثی‌سازی بوی سیگار کمک کند. البته مبلمان را مدت طولانی در معرض آفتاب قرار ندهید زیرا باعث رنگ پریدگی می‌شود.

بخارشوی‌ها نیز برای تمیز کردن بوی سیگار از مبلمان بسیار موثرند. بخار داغ می‌تواند قیر و روغن چسبنده که باعث می‌شود بوی سیگار به پارچه‌های مبلمان بچسبد را آب کند. البته بخارشوی‌ها می‌توانند بافت‌های ظریف را آسیب بزنند، پس حرکت بخارشو را روی مبلمان کند نگه دارید. پس از بخار دادن مبلمان، آن را با سرکه و دستمال مرطوب تمیز کنید.

برای تمیزکاری پرده‌ها، رختخواب و لباس‌ها، آن‌ها را با مقداری سرکه در ماشین لباسشویی بشویید. می‌توانید برای کمک بیشتر در حذف بو، آن‌ها را در معرض نور خورشید خشک کنید. پاشیدن جوش شیرین روی مبل و تشک نیز موثر است. پس از مدتی جوش شیرین را تمیز کنید.

وسایل دیگر مانند کتاب و لامپ را نیز مدتی در آفتاب قرار دهید. بهترین روش برای حذف بو از پارچه‌ها، تمیزکاری بدون آسیب رساندن است. تا زمانی که بوی سیگار به طور قابل توجهی کاهش یابد، ادامه دهید.

هر موردی که تمیز می‌کنید به خانه‌ای بدون دود با هوای پاک‌تر کمک می‌کند.

همین امروز با تیم تمیزک برای نظافت و تمیزکاری تماس بگیرید!

کاهش بوی سیگار در خانه نیازمند صرف زمان، تلاش و حوصله است. آیا تمایل دارید در نظافت منزل کمک حرفه‌ای دریافت کنید؟

متخصصان تمیزکاری شرکت تمیزک می‌توانند کارهای روزمره شما را انجام دهند تا شما بتوانید به تمیزکاری عمیق مورد نیاز خانه‌تان بپردازید.

امروز با ما تماس بگیرید و وقتی را برای تمیزکاری حرفه ای منزلتان رزرو کنید تا بتوانیم خدمات حرفه‌ای خود را در اختیارتان قرار دهیم.

منبع : https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/how-to-get-smoke-smell-out-of-house


دیدگاهتان را بنویسیدبا خدمات ما
آسوده خاطر باشید