نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

نکاتی مهم از مواد شوینده شیمیایی منزل که نمیدانید!

تمیز و مرتب نگه‌داشتن خانه یکی از دغدغه‌های مهم است که به زمان، انرژی و تلاش زیادی نیاز دارد. بااین‌حال شما می‌توانید این کار را به یک شرکت خدمات نظافت منزل بسپارید، اما مسئله مهم‌تر انتخاب شوینده مناسب برای تمیزکاری است. اگر سری به سوپرمارکت‌ها و حتی بازارهای بزرگ بزنید، می‌بینید که مواد شوینده شیمیایی به‌وفور در قفسه‌ها چیده شده‌اند.

نکات مهم استفاده از مواد شوینده شیمیایی منزل که باید بدانید

این مواد به‌خصوص در ایام خانه‌تکانی خریداران بسیاری دارند، اما یکی از مشکلات رایج در نظافت خانه، مسمومیت‌های تنفسی ناشی از استفاده از همین مواد شوینده شیمیایی منزل است؛ بنابراین رعایت برخی نکات در هنگام استفاده از مواد شوینده ضروری است. در ادامه این مقاله به نکاتی که باید هنگام استفاده و نگهداری از مواد شیمیایی رعایت کرد اشاره خواهیم کرد.

روش استفاده از انواع مواد شوینده شیمیایی

به دلیل تأثیر شوینده‌های شیمیایی بر کاهش سطح آلودگی، امروزه استفاده از این مواد رواج بیشتری پیدا کرده است. درواقع اگر به‌ صورت صحیح از این شوینده‌ها استفاده شود در زمان کوتاهی نتیجه بسیار خوبی خواهند داشت. بااین‌حال در کنار قدرت پاک‌کنندگی بالا باید به این نکته هم توجه کرد که اگر به روش صحیح از مواد شوینده شیمیایی منزل استفاده نشود، می‌تواند خطرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

بنابراین، بهتر است پیش از استفاده از شوینده‌های شیمیایی نحوه استفاده صحیح از هرکدام را بدانید و از مخلوط‌کردن مواد با یکدیگر خودداری کنید.

روش استفاده از انواع مواد شوینده شیمیایی

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از مواد شوینده

باتوجه‌به مواردی که تا اینجا گفته شد، پیش از استفاده از مواد شوینده باید یک‌سری نکات را بدانید و به آن‌ها توجه کنید. در ادامه چند مورد از نکاتی که باید در هنگام استفاده از این مواد رعایت کرد اشاره خواهیم کرد:

 • برای پاک‌کردن تمام سطوح نیازی به استفاده از محلول‌های شیمیایی قوی نیست. برخی سطوح را می‌توان با محلول‌های خانگی تمیز کرد.
 • پیش از استفاده از شوینده‌های شیمیایی حتماً دستکش بپوشید.
 • مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید؛ چراکه ممکن است ترکیب سمی ایجاد شود.
 • دقت کنید که برای استفاده از وایتکس حتماً باید آن را رقیق کنید.
 • هرگز مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید.
 • از تماس مستقیم شوینده با چشم خودداری کنید.
 • اگر بیماری یا ناراحتی ریوی دارید از این مواد استفاده نکنید.
 • هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی حتماً یک دریچه را باز بگذارید تا هوای آزاد جریان داشته باشد.
 • سعی کنید هنگام استفاده از این مواد عینک‌های مخصوص به چشمتان بزنید.
 • خانم‌های باردار بهتر است از این مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنند.
 • از استنشاق این مواد خودداری کنید.
 • بهتر است از شوینده‌های با میزان فسفات کم استفاده کنید.
 • دقت کنید که مواد شوینده شیمیایی را در کنار مواد آتش‌زا قرار ندهید.
 • مواد شوینده شیمیایی منزل را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • هریک از مواد شوینده یک راهنمای مصرف دارد. پیش از استفاده به این راهنما دقت کنید.
 • اگر مشکلات پوستی دارید بهتر است از شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید.
 • بعد از استفاده از مواد شوینده آبکشی را به طور کامل انجام دهید.
 • می‌توانید از شرکت‌های خدمات نظافت منزل در تهران و شهرستان‌ها کمک بگیرید.

حتما بخوانید : تمیز کردن قابلمه ها و تابه های سرسخت

بایدها و نبایدهای استفاده از مواد شوینده شیمیایی

 • به‌هیچ‌عنوان نباید مواد شوینده شیمیایی را با یکدیگر مخلوط کنید. ترکیب دو ماده شوینده قدرت پاک‌کنندگی آن‌ها را بالا نمی‌برد، بلکه یک ترکیب سمی ایجاد می‌کند.
 • پیش از استفاده باید حتماً توضیحات درج شده روی برچسب راهنما را مطالعه کنید.
 • هنگام استفاده از مواد شوینده شیمیایی نباید محدودیتی برای جریان هوای آزاد وجود داشته باشد.
 • مواد شوینده شیمیایی را به‌هیچ‌وجه با آب داغ ترکیب نکنید.
 • شوینده‌های شیمیایی برای نقاط حساس بدن مثل پوست و چشم خطرناک‌اند. از تماس مستقیم با این مواد خودداری کنید.
 • یکی از مهم‌ترین بایدها و ضرورت‌ها که هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی باید به آن توجه کنید، آبکشی کامل بعد از مصرف است. باید سطوح پاک شده را به طور کامل آبکشی کنید.
بایدها و نبایدهای استفاده از مواد شوینده شیمیایی

عوارض استفاده از مواد شوینده شیمیایی

 • استفاده از مواد شوینده شیمیایی منزل ممکن است بیماری‌های قلبی، عروقی و ریوی را شدت دهد. این مواد بیشترین آسیب را به زنان باردار، افراد مسن و کودکان می‌رسانند.
 • از دیگر عوارض تماس با این مواد شوینده شیمیایی می‌توان به بیماری‌های تنفسی و مشکلات بلع غذا، دردهای شدید گلو، بینی و چشم، سوزش مری، تهوع، استفراغ همراه با خون، دردهای شکمی، کاهش ناگهانی فشارخون، بی‌حالی، مشکلات پوستی، تحریک و سوزش پوست اشاره کرد.
 • همان‌طور که گفته شد یکی از آسیب‌پذیرترین قسمت‌های بدن در برابر شوینده‌های شیمیایی، چشم است. مواد شوینده و رنگ بر از جمله خطرناک‌ترین مواد برای چشم بوده و در صورت تماس با چشم به‌سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی در موارد شدید‌تر می‌توانند به سوراخ‌شدن کره چشم منجر شوند.
 • این مواد همچنین می‌توانند باعث ایجاد زخم‌های شدید در پلک و چسبندگی‌ کره چشم به پلک شوند. گاهی حتی آسیب ناشی از این مواد ممکن است به‌قدری جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود.

بنابراین، بهتر است نظافت شرکت یا منزلتان را به شرکت‌ها خدماتی بسپارید، البته قبل از هر چیز از مهارت نیروی خدماتی مطمئن شوید و بدانید که موارد و نکات ایمنی را رعایت می‌کند.

حتما بخوانید : نظافت منزل چه تاثیرات مثبتی در روند زندگی دارد؟

بهترین جایگزین برای مواد شوینده شیمیایی چیست؟

قطعاً بهترین جایگزین برای مواد شوینده شیمیایی منزل، شوینده‌های طبیعی هستند. این شوینده‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمیزکردن سطوح هستند و برخلاف شوینده‌های شیمیایی عوارض و حساسیت هم نخواهند داشت. اگر برای نظافت منزل در تهران و شهرستان‌ها از خدمات شرکت‌های نظافتی استفاده کنید، در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها بخواهید که از شوینده‌های طبیعی استفاده کنند.

برای تمیزکردن هر یک از سطوح می‌توان از برخی شوینده‌های طبیعی استفاده کرد که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره شده است:

سینک ظرف‌شویی

سینک ظرف‌شویی یکی از پراستفاده‌ترین نقاط آشپزخانه است که همیشه در معرض آلودگی قرار دارد. برای پاک‌سازی سینک و نظافت آشپزخانه می‌توانید به‌جای مواد شوینده شیمیایی منزل از شوینده‌های طبیعی استفاده کنید. از جمله شوینده‌های طبیعی که برای تمیزکردن سینک مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محلول آب + آبلیمو
 • جوش‌شیرین + سرکه
 • پوست لیمو + جوش‌شیرین + آب

لکه رختخواب کودکان
برای پاک‌کردن لکه از رختخواب می‌توانید از ترکیب صابون + جوش‌شیرین + پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

رسوب شیرآلات
برای پاک‌کردن رسوبات می‌توانید شیرآلات را به مدت 12 ساعت در مقداری سرکه سفید قرار دهید.

کاسه توالت
برای تمیزکردن کاسه توالت می‌توانید از ترکیب صابون مایع + جوش‌شیرین + آب + اسانس‌ها خوشبوکننده استفاده کنید.

شیشه
برای نظافت شیشه می‌توان از شوینده‌های طبیعی استفاده کرد. ترکیب سرکه سفید، نشاسته ذرت و آب یک گزینه مناسب برای پاک‌کردن آلودگی از سطح شیشه‌هاست.

همچنین می‌توانید از محلول آب، الکل و آمونیاک استفاده کنید.

بهترین شوینده‌های طبیعی

بهترین شوینده‌های طبیعی

از بهترین شوینده‌های طبیعی برای جایگزین‌کردن با شوینده‌های شیمیایی می‌توان به نوشابه‌گازدار، جوش‌شیرین، سرکه سفید، نمک، آبلیمو و آب‌اکسیژنه اشاره کرد.

حتما بخوانید : قیمت نظافت راه پله چقدر است؟ ( دلایل ثابت نماندن قیمت)

نکات مهم برای انتخاب شوینده مناسب

برای اینکه آسیب‌های ناشی از مواد شوینده شیمیایی منزل را کاهش دهید بهتر است هنگام خرید به چند موردتوجه کنید:

 • قبل از خرید شوینده، لیست مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها را بررسی کنید. محصولی که لیست مواد تشکیل‌دهنده نداشته باشد، گزینه مطمئن و مناسبی نیست.
 • محصولی تهیه کنید که توانایی پاک‌کردن سطوح مختلف را داشته باشد. محصولات پاک‌کننده چندمنظوره از نظر هزینه و قیمت نظافت منزل برای شما به‌صرفه‌تر هستند و کارکردن با آن‌ها راحت‌تر است.
 • به این نکته هم دقت کنید که شوینده‌ای که برای نظافت منظم منزل خود استفاده می‌کنید، باید به‌راحتی در بازارهای نزدیک شما یا به‌صورت آنلاین در دسترس باشد. در این صورت نظافت برای شما آسان‌تر می‌شود. البته در تهران و شهرهای بزرگ این دغدغه وجود ندارد، اما در شهرهای کوچک‌تر گاهی شوینده‌ای که می‌خواهید را نمی‌توانید پیدا کنید. طبیعتاً محصولاتی که سخت‌تر پیدا می‌شوند قیمت بیشتری هم دارند.
 • یکی دیگر از نکاتی که بهتر است هنگام خرید مواد شوینده شیمیایی منزل به آن دقت کنید، سازگار بودن با طبیعت است. دقت کنید که انتخاب شوینده نادرست، می‌تواند بر محیط‌زیست تأثیر منفی بگذارد.

نتیجه‌گیری :

در این مقاله سعی شد تمام نکات مهم درمورد استفاده از مواد شوینده شیمیایی منزل در اختیار شما بگیرد تا هنگام تمیزکردن منزل مشکل و آسیب جدی براتان پیش نیاید. همان‌طور که گفته شد یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از آسیب‌دیدن، استفاده از شوینده‌های طبیعی و رعایت نکات ایمنی است.

بااین‌وجود اگر از نظافت خسته شده‌اید و یا بیماری و مشکل خاصی دارید می‌توانید از خدمات شرکت‌ نظافت منزل تمیزک استفاده کنید. تمیزک با رعایت تمام نکات ایمنی منزل شما را نظافت می‌کنند و دیگر نگرانی نخواهید داشت.

برای دریافت خدمات تخصصی نظافت در تهران با شماره شرکت نظافتی ۹۱۶۹۲۲۲۹-۰۲۱ و ۷۷۴۵۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارگر خوب برای نظافت منزل و نظافت راه پله و نظافت محل کار خود را رزرو کنید.


دیدگاهتان را بنویسید


سروش عالی 5 دی 1402

سلام.
بسیار مطلب مهم و آموزنده‌ای بود. من تا به حال به ترکیبات شیمیایی موجود در مواد پاک‌کننده توجه نکرده بودم. حالا که اطلاعات بیشتری دارم، می‌توانم انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشم. سپاسگزارم

با خدمات ما
آسوده خاطر باشید