نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

راهنمای تمیزکردن آشپزخانه (قدم به قدم)

همه ما می‌دانیم که یکی از قسمت‌های خانه که خیلی زود کثیف می‌شود آشپزخانه است. تمیزکردن آشپزخانه در تهران به دلیل آپارتمانی بودن خانه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

از طرفی دیگر نظافت آشپزخانه امری ضروری است؛ زیرا آشپزخانه محلی است که به دلیل پختن غذا تجمع چربی‌ها، آلودگی‌ها و میکروب‌ها در آن امری بدیهی است پس تمیز بودن آن باعث سلامتی شما و اعضای خانواده می‌شود و هرچه آشپزخانه تمیز‌تر باشد حس آشپزی‌کردن و انجام فعالیت‌های دیگر در آن لذت‌بخش خواهد بود.

راهنمای تمیزکردن آشپزخانه در تهران

برای تمیزکردن و مرتب‌کردن آشپزخانه نیز باید در این زمینه اصول و نکاتی را رعایت کنید تا علاوه بر تمیزکردن آشپزخانه در تهران و مرتب‌کردن آن به‌سلامتی خود آسیب وارد نکنید و همچنین به دلیل استفاده از تجهیزات و مواد غیر مناسب به‌ظاهر و زیبایی وسایل و لوازم آشپزخانه و عملکرد آن‌ها آسیبی وارد نشود.

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برای تمیزکردن آشپزخانه با خود بگویید که از کجا شروع کنم و به دلیل شلوغی این محیط دچار سردرگمی شوید. ما در این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهیم که چگونه آشپزخانه را تمیز و مرتب کنیم؟ و چگونه نظافت تجهیزات مختلف آشپزخانه را به بهترین صورت انجام دهید.

همچنین برای تمیزکردن آشپزخانه می‌توان از مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات نظافت آشپزخانه کمک بگیرید که مجموعه تمیزک یکی از این مجموعه‌ها است که خدمات تمیزکردن آشپزخانه در تهران را باکیفیت بالا انجام می‌دهد و آشپزخانه شما را درخشان می‌کند.

نکات مهم در تمیزکردن آشپزخانه

برای تمیزکردن و نظافت آشپزخانه بهتر است ابتدا با نکات مهمی دراین‌رابطه آشنا شوید که رعایت‌کردن آن‌ها ضروری هستند. یکی از نکات مهمی که برای نظافت و تمیزکردن آشپزخانه وجود دارد این است که ابتدا از تجهیزات مناسب با تمیزکاری استفاده کنید تا آسیبی به شما وارد نشود برای مثال؛ از ماسک و دستکش استفاده کنید تا در صورت استفاده از مواد شوینده آسیبی به دست‌ها و یا سیستم تنفسی شما وارد نشود.

علاوه بر فراهم‌کردن همه تجهیزاتی که برای سلامتی شما ضرورت دارد بهتر است که تجهیزاتی که برای تمیزکاری به آن‌ها نیاز دارید را از قبل تهیه و آماده کنید تا فرایند تمیزکاری را با سرعت بیشتری انجام دهید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برای تمیزی و نظافت هر قسمت از آشپزخانه باید از مواد شوینده و تجهیزات مناسب استفاده کرد؛ بنابراین بهتر است باتوجه‌به آموزش‌هایی که در ادامه به شما داده می‌شود از هر مواد برای تمیزکاری قسمت‌های خاصی استفاده نمایید.

همچنین هنگام نظافت آشپزخانه به دلیل بسته‌بودن فضا و استفاده از مواد شوینده شیمیایی منزل بهتر است که در یا پنجره‌ها را باز بگذارید تا دچار خفگی و تنگی نفس نشوید و هوا به‌خوبی تهویه شود و در آخر بهتر است که تمیزکردن آشپزخانه را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله و باتوجه‌به اصول و استاندارد‌هایی که به شما آموزش می‌دهیم انجام دهید تا آشپزخانه شما کاملاً تمیز و عاری از هرگونه میکروب شود.

مراحل تمیزکردن آشپزخانه در تهران با تمیزک

باتوجه‌به اینکه وسایل و تجهیزات مختلفی در آشپزخانه وجود دارد؛ بنابراین درصورتی‌که مراحل تمیزکردن آن‌ها به‌درستی انجام نشود، آشپزخانه به‌خوبی تمیز نمی‌شود و یا وقت بیشتری را از شما می‌گیرد. برای مثال شروع تمیزکاری از وسایلی که کثیف‌تر هستند و دست‌زدن به آن‌ها باعث کثیف‌شدن سایر تجهیزات موجود در آشپزخانه می‌شود آلودگی‌ها در کف آشپزخانه پخش می‌شوند و موجب اختلال در انجام کار شما می‌شوند.

برای تمیزکردن آشپزخانه در تهران و دریافت بهترین نتیجه در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید از شرکت تمیزک کمک بگیرید؛ ولی اگر می‌خواهید تمیزکاری را شروع کنید طبق مراحل زیر عمل کنید.

تمیزکردن آشپزخانه

مرحله اول: نظافت و تمیزکردن یخچال

یخچال جز تجهیزاتی است که تمیز بودن و پاک‌کردن آن از هرگونه آلودگی و میکروب ضرورت دارد و برای تمیزکردن آشپزخانه بهتر است که از یخچال‌ها شروع کرد، زیرا یخچال‌ها معمولاً چربی و آلودگی کمتری نسبت به سایر تجهیزات موجود در آشپزخانه دارند به همین دلیل بهتر است تا چربی سایر وسایل، یخچال را نیز کثیف نکرده‌اند ابتدا یخچال‌ها را تمیز کرد و سپس تمیزکاری سایر قسمت‌ها را انجام داد.

برای تمیزکردن یخچال و فریزر ابتدا بهتر است که آن‌ها را از برق بکشید و اجازه دهید برفک‌های یخچال آب شوند سپس همه وسایل موجود در آن بیرون بگذارید و درصورتی‌که مواد غذایی فاسدی در یخچال وجود دارد آن‌ها را دور بریزید. سپس برای تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن داخل یخچال می‌توان از محلول جوش‌شیرین استفاده کرد.

اسفنج را به جوش‌شیرین آغشته کنید و تمام قسمت‌های یخچالی که لکه دارند و کثیف هست را تمیز و سپس خشک کنید. همچنین برای تمیزکردن درها و بدنه بیرونی یخچال و فریزر نیز می‌توان از پارچه‌ای تمیز که به مایع ظرف‌شویی آغشته است سطح آن را تمیز و خشک کرد.

مرحله دوم: مرتب‌کردن و نظافت کابینت‌ها

کابینت‌ها نیز در معرض گردوخاک و چربی هستند؛ بنابراین تمیزکردن آن‌ها ضروری است و تمیز بودن آن‌ها باعث زیباتر شدن آشپزخانه می‌شود. برای تمیزکردن کابینت‌ آشپزخانه ها باید باتوجه‌ به نوع کابینت و متریال آنها از مواد تمیز‌کننده مناسب استفاده کرد که در ادامه به نحوه تمیزکردن انواع کابینت‌ها می‌پردازیم.

 1. نظافت کابینت چوبی و‌ ام دی اف:
  از آن جایی که کابینت چوبی حساسیت بیشتری نسبت به سایر متریال‌ها دارد؛ بنابراین تمیزکردن کابینت چوبی دارای اهمیت بسیار زیادی قرار می‌گیرد. درصورتی‌که به استفاده از مواد شیمیایی مشکلی نداشته باشید می‌توانید از محلول‌هایی که مخصوص وسایل چوبی و‌ام دی اف هستند استفاده کنید و با اسپری‌کردن آن بر روی سطوح کابینت‌ها، چربی آن‌ها را از بین ببرید و سپس آن‌ها را با دستمال تمیز خشک کنید.

اما برای نظافت این کابینت‌ها به روش خانگی بدون استفاده از مواد شیمیایی نیز می‌توان این کار را انجام داد. برای تمیزکردن با سرکه می‌توان از ترکیب آب و سرکه برای تمیزکردن کابینت‌های چوبی و از ترکیب جوش‌شیرین، آب و چند قطره روغن‌زیتون برای تمیزکردن کابینت‌های‌ ام‌دی‌اف استفاده کنید. درصورتی‌که کابینت‌ها دچار حمله حشرات و موریانه‌ها شده‌اند می‌توان از مجموعه تمیزک کمک گرفت و علاوه بر نظافت آشپزخانه کابینت‌ها را نیز سم‌پاشی کرد.

 1. نظافت کابینت فلزی:
  کابینت‌های فلزی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل می‌توان از الکل برای ازبین‌بردن سطوح آن‌ها و چربی‌ها استفاده کرده و سپس با یک دستمال تمیز آن‌ها را خشک نمود.
 2. نظافت کابینت هایگلاس:
  برای تمیزکردن کابینت‌های هایگلاس نیز می‌توان از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کرد و سپس سطح کابینت‌ها را با دستمالی که نرم است خشک کرد؛ زیرا این کابینت‌ها حساسیت بیشتری دارند و دستمال زبر برای تمیزکردن آن‌ها مناسب نیست.

مرحله سوم: تمیزکردن هود و اجاق‌گاز

تمیزکردن اجاق‌گاز و هود از جمله سخت‌ترین قسمت‌های تمیزکاری آشپزخانه است؛ زیرا این وسایل در معرض چربی قرار دارند و سطوح آن‌ها بسیار چرب هستند. برای تمیزکردن اجاق‌گاز و هود می‌توان از مواد چربی‌ زدا مخصوص اجاق‌گاز و یا در صورت تمایل به استفاده از مواد طبیعی از محلول جوش‌شیرین و آب استفاده کرد.

برای تمیزکردن باید بعد از آماده‌کردن محلول آن را بر روی سطوح که دارای چربی هستند اسپری نموده و بعد از چند دقیقه که چربی‌ها نرم شدند آن‌ها را با دستمال از بین برد. همچنین برای تمیزکردن فیلتر‌های هود آشپزخانه نیز باید آن‌ها را در سینک ظرف‌شویی پرازآب داغ و جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی به مدت چند دقیقه خیساند و سپس آنها را با فرچه یا برس مناسب تمیز کرد.

مرحله چهارم: تمیزکردن دیوارها

دیوارهای آشپزخانه نیز همیشه در معرض گردوخاک و چربی‌ها هستند که برای تمیزکردن آن‌ها می‌توان از ترکیب جوش‌شیرین و سرکه و یا ترکیب مایع سفیدکننده و مایع ظرف‌شویی استفاده کرد.

مرحله پنجم: تمیزکردن شیرآلات

شیرآلات آشپزخانه نیز بعد از مدتی رسوب می‌زنند و نه‌تنها زیبایی و درخشش آن‌ها دچار اختلال می‌شود؛ بلکه عملکرد آن‌ها نیز دچار مشکل می‌شود، بنابراین تمیزکردن و جرم‌گیری شیرآلات ضرورت دارد. برای تمیزکردن شیرآلات می‌توان از محلول آب و سرکه استفاده کرد و به‌صورت دورانی تمامی قسمت‌های شیر را با محلول تمیز کرد و با آب شستشو داد. همچنین می‌توان با استفاده از مخلوط جوش‌شیرین و آب و یک مسواک تمام رسوب سطوح شیرآلات را از بین برد و آن‌ها را براق و درخشان کرد.

مرحله ششم: تمیزکردن سینک

برای تمیزکردن سینک ظرف‌شویی می‌توان از مایع ظرف‌شویی استفاده کرد و یا برای تمیزتر شدن آن می‌توان جوش‌شیرین را بر روی اسفنج ریخته و ابتدا تمامی قسمت‌های سینک را با آن تمیز کرد و سپس آبکشی نمود که با انجام این کار تمامی لکه‌ها و میکروب‌های سطح سینک از بین می‌روند.

مرحله هفتم: تمیزکردن کف آشپزخانه

بعد از تمیزکردن همه قسمت‌های ذکر شده در مرحله آخر باید کف آشپزخانه تمیز شود که برای انجام این کار ابتدا باید همه آشغال‌های سطح آشپزخانه را جارو کرده و سپس با محلول آب و کف و با استفاده از یک اسفنج و یا فرچه همه سرامیک‌ها سابیده شوند تا لکه‌های آن‌ها تمیز شوند و سپس با آب تمام سطح آشپزخانه را شستشو داد و در نهایت خشک کرد.

خدمات نظافت آشپزخانه در تهران

خدمات نظافت آشپزخانه در تهران

همان‌طور که ذکر شد تمیزکردن قسمت‌های آشپزخانه کار چندان راحتی نیست و به طی‌کردن مراحل مختلف و زمان زیادی نیاز دارد به همین دلیل بسیاری از افرادی که وقت و حوصله کافی برای تمیزکردن و نظافت آشپزخانه را ندارند می‌توانند از مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات نظافت آشپزخانه کمک بگیرند که تمیزک شرکت حرفه‌ای در کار نظافت است و می‌توانید برای تمیزکردن آشپزخانه در تهران از آن بهره ببرید.

نظافتچی منزل تمیزک، نظافت بخش‌های مختلف از جمله نظافت آشپزخانه را با استفاده از تجهیزات مناسب و کارکنان باتجربه و متخصص انجام می‌دهند و با انجام این خدمات مشکل بسیاری از افرادی که توانایی تمیزکردن آشپزخانه را ندارند را برطرف نموده‌اند.

مجموعه‌های زیادی در زمینه تمیزکردن آشپزخانه در تهران فعال هستند که یکی از بهترین این مجموعه‌ها که کیفیت بالایی در ارائه خدمات دارد مجموعه تمیزک است که خدمات مختلفی را در زمینه نظافت بخش‌های مختلف منزل از جمله نظافت آشپزخانه انجام می‌دهد.

بهترین مجموعه برای تمیزکردن آشپزخانه در تهران

در میان مجموعه‌های خدمات تمیزکردن آشپزخانه در تهران رقابت زیادی وجود دارد و ارائه‌دهندگان این خدمات تمام تلاش خود را می‌کنند تا خدمات ارزنده‌ای را به مشتریان عرضه کنند. بدون شک برای نظافت آشپزخانه در تهران مجموعه تمیزک به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اگر بهترین نباشد؛ اما جزو بهترین‌ها است.

برخی از ویژگی‌های مجموعه خدمات نظافتی تمیزک عبارتنداز:

 • خوش‌قولی و مسئولیت‌پذیری از مهم‌ترین ویژگی‌های نظافتچی‌های حرفه‌ای تمیزک است که سبب می‌شود همه کارها در زمان مقرر انجام شود و کیفیت کار بالا باشد.
 • نظافتچی‌های حرفه‌‌ای از تخصص و تجربه کافی برخوردار هستند و در تمیزکردن آشپزخانه در تهران بسیار ماهر هستند و آشپزخانه‌ای بدون هیچ آلودگی را به شما تحویل خواهند داد.
 • مجموعه تمیزک برای رضایت مشتریان تعرفه و هزینه مناسب و معقولی را برای نظافت آشپزخانه در نظر گرفته است.
 • امکان استخدام نظافتچی آقا و نظافتچی خانم در مجموعه تمیزک وجود دارند.
 • علاوه بر کیفیتی که نظافتچی‌های حرفه‌ای دارند، سرعت آن‌ها نیز بالا است و آشپزخانه شما را در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز می‌کنند.
 • قبل از استخدام نظافتچی‌، سوابق و پیشینه آن را بررسی می‌کند؛ بنابراین شما می‌توانید با اطمینان و اعتماد کامل تمیزکردن آشپزخانه در تهران خود را به کارکنان مجموعه ما بسپارید.

نتیجه‌گیری

آشپزخانه یکی از قسمت‌های حساس هر خانه‌ای است که تمیز بودن همیشگی آن ضرورت دارد؛ زیرا آشپزخانه محلی است که در آن مواد غذایی وجود دارد و پختن غذا در آنجا صورت می‌گیرد و در صورت وجود هرگونه آلودگی و میکروب‌ها و ورود آن‌ها به مواد غذایی، سلامتی شما به خطر می‌افتد.

بنابراین باید مخصوصاً به تمیزکردن آشپزخانه در تهران اهمیت بدهید؛ زیرا که در تهران مقدار آلودگی نیز زیاد است. همچنین نظافت و تمیزکردن آشپزخانه نیز به مهارت خاصی دارد و باید مرحله‌به‌مرحله انجام شود که ما در این مقاله آموزش‌های مرحله‌به‌مرحله تمیزکردن و نظافت آشپزخانه را به شما آموزش دادیم.

اما روش راحت‌تر تمیزکردن آشپزخانه برای بسیاری از کسانی که دچار مشکل هستند و نمی‌تواند به امور نظافت منزل فوری آشپزخانه خود برسند، استفاده از خدمات نظافتی مجموعه‌های مرتبط است که تمیزک یکی از بهترین این مجموعه‌ها بوده که خدمات تمیزکردن آشپزخانه در تهران را باکیفیت بالا و قیمت مناسب نسبت به سایر رقبا انجام می‌دهد.


دیدگاهتان را بنویسیدبا خدمات ما
آسوده خاطر باشید