نیاز به خدمات نظافت منزل در تهران دارید؟
همین حالا با کارشناسان تمیزک تماس بگیرید و نظافتچی آقا یا خانم مورد نظرتان را برای نظافت منزل و ساختمان خود رزرو کنید.

فوت وفن تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف

کابینت‌های آشپزخانه دارای انواع مختلف هستند. طراحی زیبا و براق آنها، به همراه کیفیت و دوام بالا، این کابینت‌ها را به یک انتخاب عالی برای استفاده در آشپزخانه‌ها و فضاهای دیگر تبدیل کرده است. کابینت‌های ام‌دی‌اف از انواع کابینت‌های محبوبی هستند که امروزه میزان بالایی درخواست برای استفاده را به خود اختصاص داده‌اند. اما نحوه نگهداری و تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

با گذر زمان و استفاده روزمره، کابینت‌های ام‌دی‌اف ممکن است لکه‌دار و کثیف شوند و نیاز به تمیزکردن داشته باشند. به همین علت شستن کابینت‌ ام‌دی‌اف مراقبت خاصی می‌طلبد تا سطح براق و زیبای آنها حفظ شود و هم‌زمان از آسیب‌زدن به جنس ام‌دی‌اف جلوگیری شود.

تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف یکی از وظایف نظافتچی‌ها در هنگام نظافت و خدمات نظافت منزل است. برای افزایش تمیزی کابینت‌های ام‌دی‌اف و عدم ایجاد آسیب به آن‌ها می‌توانید از خدمات نظافت در منزل تهران تمیزک کمک بگیرید تا بهترین رضایت را از تمیزی کابینت‌های خود داشته باشید.

با مطالعه این مقاله شما می‌توانید با تهیه مواد و ابزار موردنیاز برای تمیزکردن و همچنین، با نکات مهمی برای جلوگیری از خراشیدگی و آسیب‌های احتمالی به کابینت‌ها آشنا شوید.

روش های تمیزکردن کابینت های ام دی اف

کابینت‌های ام‌دی‌اف، توسط بسیاری از مردم برای چیدمان آشپزخانه‌ها و اتاق‌های خواب در منازل استفاده می‌شوند. این کابینت‌ها، با وجود ظاهر زیبا و مدرن، به علت استفاده روزانه از آن‌ها، دچار گردوغبار، جای لکه و علائم اثر انگشت می‌شوند.

روش‌های تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف عبارت‌اند از:

تمیزکردن گردوغبار از روی سطح کابینت

قبل از شروع به تمیزکردن، سطح کابینت را با استفاده از یک‌ پارچه نرم و خشک پاک کنید تا گردوخاک را از بین ببرید. این کار به جلوگیری از خراشیدگی سطح کمک می‌کند.

استفاده از محلول شستشوی ملافه‌

یک محلول شستشوی ملافه‌ تهیه کنید. برای این منظور، مقداری آب گرم را با مقدار کمی مایع نرم‌کننده یا صابون مخلوط کنید. با استفاده از یک‌پارچه نرم و مرطوب، سطح کابینت را به‌آرامی پاک کنید. حتماً پس از این کار، با یک‌پارچه نرم و خشک سطح را خشک کنید. در نظر داشته باشید به‌هیچ‌عنوان محلول را به طور مستقیم روی کابینت‌ها اسپری نکنید

استفاده از دستمال مرطوب

اگر آلودگی های روی سطح کابینت ها از انواع چربی های سخت و محکم نیست، بهتر است از انواع ترکیب مایع ظرفشویی و آب یا دیگر مواد شوینده ملایم تمیزکردن کابینت ام دی اف استفاده کنید تا هر گونه گردو غبار را از بین ببرید. به هیچ عنوان از دستمال خیس استفاده نکنید. چرا که باعث ایجاد رد روی سطح کابینت می شود.

استفاده از دستمال مرطوب با محلول های شوینده بهترین روش برای تمیزکردن کابینت های ام دی اف و براق است.

تمیزکردن کابینت ام دی اف با سرکه

برای افزایش درخشش سطح کابینت‌ها می‌توانید از سرکه استفاده کنید. سرکه باعث افزایش درخشش کابینت‌های سفید می‌شود. برای این کار، مقداری آب گرم و چند قاشق سرکه را ترکیب و استفاده کنید.

با استفاده از یک‌پارچه مرطوب، سطح کابینت را به‌آرامی تمیز کنید. سپس با پارچه خشک و نرم سطح را خشک کنید. این روش به سطح کابینت براقیت و درخشندگی می‌بخشد. مراقب باشید که سطح کابینت خیلی خیس نشود و در هنگام تمیزکردن از مقدار کمی سرکه استفاده کنید.

تمیزکردن کابینت ام دی اف با جوش شیرین

چربی های انباشته شده در سطح و درون کابینت ها با استفاده از محلول های ملایم پاک نمی شوند. این نوع چربی ها و آلودگی ها برای پاک شدن نیاز به استفاده از جوش شیرین دارند.

در یک قابلمه، مقداری آب را به جوش بیاورید. سپس یک قاشق جوش‌شیرین را به آب اضافه کنید و آن را به‌آرامی مخلوط کنید. توجه کنید که میزان جوش‌شیرین باید به میزان آب مناسب باشد تا اثربخشی مناسب در تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف را داشته باشد. بعد از پا کرد خاک و گردوغبار حالا با پارچه مرطوب که در محلول جوش‌شیرین غوطه‌ور شده است، سطح کابینت را به‌آرامی پاک کنید.

بهتر است از حرکات دایره‌ای و آرام استفاده کنید تا لکه‌ها و آلودگی‌ها را برطرف کنید. می‌توانید از دستکش‌های پارچه‌ای استفاده کنید تا دستانتان را محافظت کنید. در آخر سپس با استفاده از یک‌پارچه تمیز و نرم، سطح را به‌آرامی پولیش کنید تا براقیت و درخشندگی آن افزایش یابد.

بیشتر بخوانید : تمیز کردن قابلمه ها و تابه های سرسخت

تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف قهوه‌ای

کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای، با وجود ظاهر زیبایی که دارند، شاید به علت رنگ غلیظشان، بیشتر به لکه‌ها، جای لکه و اثر انگشت تمایل داشته باشند.

کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای، با وجود ظاهر زیبایی که دارند، شاید به علت رنگ غلیظشان، بیشتر به لکه‌ها، جای لکه و اثر انگشت تمایل داشته باشند.

این نکته را فراموش نکنید که در هر دو روش برای تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف قهوه‌ای، توجه داشته باشید که از آب زیادی استفاده نکنید و از خشک‌کن‌های صنعتی و یا پارچه‌های غیر نرم در زمان خشک‌کردن استفاده نکنید و همچنین به‌منظور حفظ زیبایی کابینت‌ها، لازم است که آنها را از نور خورشید، خراشیدن، ضربه‌های شدید و رطوبت بالا محافظت کنید.

به‌منظور حفظ زیبایی و استحکام کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای، به دو روش برای تمیزکردن آن‌ها پرداخته می‌شود:

تمیزکردن با محلول تمیزکننده:

برای تمیزکردن خطوط چوبی و سطح کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای با استفاده از یک محلول تمیزکننده خانگی و یک‌پارچه نرم، می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

اولین قدم برای تمیزکردن کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای، تهیه محلول تمیزکننده است. برای تهیه این محلول می‌توانید یک قاشق‌چای‌خوری از صابون را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

سپس با استفاده از یک‌پارچه نرم، شروع به تمیزکردن سطح کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای کنید. پس از تمیزکردن سطح کابینت‌ها، با یک‌پارچه نرم و کم‌آب‌تر، کابینت‌ها را تمیز کنید تا رطوبت بیش از حد آنها را تحمل نکند.

استفاده از مواد طبیعی:

شما می‌توانید برای تمیزکردن سطح کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای از روش زیر استفاده کنید:

برای تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف و بخصوص سطح کابینت‌های بسیار پوشیده شده و کثیف، یک قاشق‌چای‌خوری از حلال را در یک لیوان آب حل کرده و در یک‌پارچه نرم را به آن آغشته کنید.

سپس پارچه را بر روی سطح کابینت‌های ام‌دی‌اف قهوه‌ای قرار دهید و با استفاده از یک برس یا اسفنج، محلول تمیزکننده را روی سطوح آن‌ها بمالید. برای پاک‌کردن آب موجود، از یک‌پارچه نرم کم‌آب‌تر استفاده کنید و سپس با یک‌پارچه خشک، خشک کنید.

در هنگام تمیزکردن کابینت های ام دی اف و براق باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای اینکه بتوانید کابینت‌های ام‌دی‌اف و براق خود را به درخشندگی و زیبایی حفظ کنید و آسیبی به آن‌ها وارد نکنید باید نکاتی را رعایت کنید:

که این نکات عبارت‌اند از:

فراموش نکنید که در هنگام تمیزکردن کابینت های ام در اف و براق به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی مانند مواد الکل دار و وایتکس استفاده نکنید.

به هیچ عنوان از مقادیر زیاد آب برای تمیز کردن کابینت ها استفاده نکنید. بهترین روش برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف استفاده از دستمال های مرطوب است.

بهتر است پارچه های مورد استفاده برای تمیز کردن و خشک کردن کابینت های ام دی اف، زبر نباشند. پارچه های مورد نظر را با استفاده از نرم کننده ها و یا مایع های ظرفشویی ملایم مورد شستشو قرار دهید.

استفاده از پارچه های مرطوب باعث ایجاد رد روی سطح کابینت می شوند. وجود رطوبت و باقی ماندن آن روی کابینت باعث پوسته پوسته شدن سطح آن ها می شود. بدین منظور بهتر است از یک دستمال خشک برای تمیزکردن رد هرگونه رطوبت و یا خیسی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : ۵ کار مهم که قبل از آمدن نظافتچی باید انجام دهید!

بهتر است برای تمیزکردن کابینت های ام دی اف و براق از دستمال های نانو استفاده کنید که به هیچ عنوان پرزدهی ندارند و بسیار نرم است.

اسپری های تمیزکننده چند منظوره برای گاک کردن چربی های سخت سطح کابینت ها بهترین انتخاب هستند.
به هیچ عنوان پارچه و دستمال های آشپزخانه را روی درب های کابینت آویزان نکنید چرا که پس از گذشت مدت زمانی، اسیب بسیار جدی به آن ها وارد می شود.
در نظر داشته باشید که نباید هیچ گونه مواد شوینده و یا آب وارد درزهای کابینت ها شوند چرا که باعث ایجاد آسیب شدیدی می شوند.

بهتر است درب کابینت ها را به طور مکرر و پشت سر هم باز و بسته نکنید چرا که در این صورت باعث هرز شدن لولای کابینت ها می شود.

آشنایی با کابینت های ادم دی اف و براق

کابینت‌های ام‌دی‌اف و براق یکی از گزینه‌های محبوب برای دکوراسیون داخلی و طراحی آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند. این نوع کابینت‌ها از جنس MDF( میان فیبر) ساخته می‌شوند که با استفاده از فناوری‌های پوشش‌دهی و رنگ‌آمیزی واکنش داده می‌شوند تا به طراحی و دوام بیشتری برسند. از ویژگی این کابینت‌ها می‌توان به دوام و مقاومت، قابلیت تعمیر، زیبایی و طراحی متنوع، تمیزکاری اشاره کرد.

ام دی اف، تخته های فیبر است که دارای میزان متوسطی از چگالی می باشد. از این نوع محصول معمولا برای ساخت کابینت های آشپزخانه استفاده می شود. معمولا کابینت ها با مواد مختلفی مانند چربی ها، پاشیدن مواد غذایی و یا وجود اثرانگشت های فراوان آلوده شده و کثیف می شوند. از کابینت ها برای نگهداری مواد غذایی و بسیاری از محصولات آشپزی استفاده می شود.

وجود آلودگی در کابینت ها باعث ایجاد آلودگی در مواد غذایی نیز می شود. به همین دلیل توجه به تمیزکاری مداوم کابینت ها اهمیت بسیار زیادی دارد. کابینت های ام دی اف دارای روکش و یا رنگی مانند وینیل هستند. به همین دلیل در صورت خیس شدن به هیچ عنوان مانند چوب های معمولی متورم نمی شوند و تمیزکردن آن ها نیز آسان است.

تمیزکردن دستگیره های کابینت ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. علاوه بر این، نه تنها سطح کابینت ها بلکه دستگیره ها، سقف کابینت ها و حتی لولا ها و گوشه های کابینت ها نیز محلی برای تجمع هرگونه آلودگی هستند.

در تمیز کردن این نوع کابینت ها باید احتیاط لازم را رعایت کنید. بهتر است از دستمال های نرم و مرطوب یا محلول های ملایم برای تمیزکردن آن ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : نظافت منزل در صادقیه

برای تمیز کردن روکش کابینت ام دی اف رنگ شده، از پاک کننده های چند منظوره نیز می توانید استفاده نمایید. توجه داشته باشید به منظور از بین بردن هر گونه رد رطوبت و خیسی، محل مورد نظر را بلافاصله با استفاده از یک پارچه تمیز خشک کنید. پارچه مورد نظر برای تمیزکردن کابینت ها را با آب گرم بشویید.

برخی از کابینت ها رنگ نشده هستند، در این صورت می توانید از یک صابون ملایم روغنی نیز برای تمیزکردن آن استفاده کنید. چرا که استفاده از محلول های قوی باعث ایجاد آسیب به آن ها می شود. صابون مورد نظر را با استفاده از آب گرم رقیق کنید و با توجه به دستورالعمل نوشته شده روی آن عمل کنید.

توجه داشته باشید که اسپری های قوی و یا محلول های صنعتی دارای بلوکه های از جنس فوم هستند که مانند یک سنباده ریز و ظریف عمل می کنند. استفاده از این نوع محلول های صنعتی روی روکش های براق کابینت های ام دی اف باعث ایجاد آسیب و خراش روی ان ها می شود. در نتیجه مانع از تمیزکاری عالی کابینت ها می گردد. بهتر است از محلول های ملایم استفاده شود.

در نتیجه اگر قصد به تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف خود دارید و نمی‌توانید از عهده این کار حساس بر بیایید بهتراست از خدمات نظافت منزل شرکت‌ها استفاده کنید و تمیزکردن کابینت‌ها و حتی مناطق دیگر خانه خود را با خیال راحت به این شرکت‌ نظافتی بسپارید.

نتیجه گیری :

آشپزخانه از مهم ترین بخش های یک خانه شناخته می شود که توجه به تمیزی و نظافت آن باعث افزایش سلامت بدن تمامی افراد حاضر در خانه می شود. نظافت آشپزخانه نیاز به توجه خاصی دارد. کابینت ها محل نگهداری مواد غذایی هستند. وجود هرگونه آلودگی وچربی روی سطح کابینت ها باعث ایجاد آلودگی در مواد غذایی شده و باعث از بین رفتن ارزش غذایی و کیفیت این نوع محصولات می شوند.

شرکت های خدمات نظافت منزل، انجام نظافت کابینت در منزل را برای شما انجام می دهند. می توانید به راحتی از خدمات اینگونه شرکت ها برای تمیزکردن کابینت های ام دی اف خود استفاده کنید.

برای پاک‌کردن و تمیزکردن کابینت‌ها مخصوصاً کابینت‌های ام‌دی‌اف باید یک سری موارد را رعایت کرد تا نه‌تنها با حفظ تمیزی و درخشندگی به آن آسیب و یا خراشی وارد نشود بهتر است برای این کار به‌راحتی از شرکت‌های خدمات نظافت منزل حرفه‌ای و باتجربه همانند شرکت تمیزک استفاده کرد تا نگرانی برای تمیزکردن کابینت و همه مناطق دیگر خانه خود نباشید.

سوالات متداول :

آیا می توان از محلول های صنعتی و قوی برای تمیزکردن کابینت های ام دی اف و براق استفاده کرد؟
محلول های صنعتی دارای بلوکه هایی هستند که باعث ایجاد آسیب به کابینت ها می شوند. بهتر است از محلول های نرم و ملایم مانند محلول صابون و آب گرم استفاده کنید و سپس با استفاده از یک پارچه رد خیسی را خشک کنید.

آیا تمیزکردن لولای کابینت نیز اهمیت دارد؟
بله تمیزکردن تمامی بخش های فلزی و لولای کابینت ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که محل تجمع چربی ها هستند.

آیا می توان برای تمیزکردن چربی ها از محلول های ملایم استفاده کرد؟
برای تمیزکردن کابینت ام‌دی‌اف از چربی‌ها می‌توانید از محلول آب و سرکه یا محلول آب و جوش‌شیرین استفاده کنید.


دیدگاهتان را بنویسیدبا خدمات ما
آسوده خاطر باشید